طراحی وبسایت آموزشی

وقتی در مورد طراحی وبسایت آموزشی صحبت می کنیم، در اغلب موارد منظورمان مؤسسات آموزشی ، دانشگاه ها و مدارس است. اما امروزه آموزش فراتر از مرزهای مدارس و دانشگاه ها رفته است. پلتفرم های آموزشی آنلاین روز به روز بیشتر می شود. از نظر طراحی و توسعه ، وب سایت های آموزشی یکی از چالش برانگیزترین انواع وب سایت ها هستند.

عناوین مقاله:

 

 • اهمیت طراحی وبسایت آموزشی
 • انواع وبسایت آموزشی
 • ویژگی های ضروری برای طراحی وبسایت آموزشی
 • چگونه وب سایت آموزشی خود را برجسته کنیم؟

 

یک وب سایت آموزشی با طراحی خوب یک راه ایده آل برای مؤسسات و مراکز آنلاین است. وب سایت های آموزشی عالی چند منظوره هستند: دوره های خودآموز را ارائه می دهند ، برنامه های درسی را نشان می دهند، حاوی منابع یادگیری و بسیاری از موارد دیگر هستند. اما چگونه می توان یک وب سایت آموزشی ایجاد کرد که موفق باشد؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ در این مقاله، ما تمام این سوالات را پاسخ می دهیم پس با ما همراه باشید.

اهمیت وبسایت های آموزشی

وبسایت آموزشی یک پلتفرم تعاملی برای ارائه اطلاعات به افراد مختلف است: دانش آموزان آینده، دانش آموزان فعلی، معلمان، والدین، کسانی که می خواهند حرفه جدیدی کسب کنند و غیره. همه بخش ها باید به خوبی متعادل و سازماندهی شوند. کاربران باید بتوانند به راحتی هر آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند.

دانش آموزان و والدین آنها اغلب به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد هر موسسه آموزشی هستند. برای تصمیم گیری آگاهانه، آنها به اطلاعاتی در مورد مدیریت و زیرساخت و همچنین دوره ها و خدمات ارائه شده نیاز دارند. طراحی وبسایت آموزشی به آنها این امکان را می دهد که مطمئن شوند آیا این موسسه برای فرزندانشان مناسب هست یا خیر.

بیشتر بخوانید: چرا مشاغل بزرگ و کوچک به بازاریابی دیجیتال نیاز دارند؟

انواع وبسایت های آموزشی

۲ نوع اصلی وب سایت آموزشی وجود دارد:

 • وب سایت های مؤسسات آموزشی (مدارس، دبیرستان ها،آموزشگاه ها، دانشگاه ها)؛
 • مراکز آموزشی آنلاین

اهمیت وب سایت برای مؤسسات آموزشی به طور مداوم در حال افزایش است، زیرا پشتوانه ای برای تصمیم گیری دانشجویان و دانش آموزان در انتخاب محل تحصیل خود هستند. چنین وب سایت هایی باید همه کاره و امن باشند. از آنجایی که طراحی وبسایت آموزشی انعکاسی از تصویر حرفه ای مؤسسه است، طراحی تمیز آن باید بازدید کننده را تشویق کند که در آن بماند و بیشتر کاوش کند.

وب‌سایت‌های مراکز آموزشی آنلاین یک فضای آموزشی برای دانش‌آموزان و معلمان با حساب‌های شخصی خودشان هستند. جایی که اطلاعات عملی در مورد دوره‌ها، کلاس‌ها و محتوای خود دریافت می‌کنند. یک ویژگی متمایز این است که باید به نمایه اصلی و عناوین دوره توجه شود. دانش آموزان به عناوین مواد درسی توجه می کنند و می خواهند مطالب کلی آن را بدانند و مدت زمان آن را ببینند.

فرآیند انتخاب وبسایت آموزشی برای کاربران یک کار هیجان انگیز اما زمان بر است. از این رو، وظیفه ما به عنوان طراح این است که با گنجاندن برخی از ویژگی های طراحی خاص در وب سایت آموزشی، به کاربران در جستجو کمک کنیم.

بیشتر بخوانید:  ۱۶ روش برای گرفتن لایک و کامنت بیشتر در اینستاگرام

طراحی وبسایت آموزشی

ویژگی های ضروری برای طراحی وبسایت آموزشی

یک تصویر خوب نیمی از کار است. طراحی نه تنها در مورد ظاهر، بلکه در مورد احساس و تجربه کلی کاربر مهم است. می خواهیم چند ویژگی اصلی را معرفی کنیم که ممکن است به شما در درک گرایش های کلی وب سایت های آموزشی کمک کند.

ظاهر

شامل طرح، رنگ ها، تصاویر و فونت های مورد استفاده برای طراحی وبسایت آموزشی است. همه این عوامل باید در هنگام ساخت وب سایت در نظر گرفته شوند زیرا به ایجاد یک تصور کلی به کاربران کمک می کنند.

احراز هویت

ارائه یک فرآیند احراز هویت (ایمیل/شماره تلفن + رمز عبور) برای کاربران مهم است. پروفایل دانش آموزان و معلمان باید متفاوت باشد و دارای ویژگی های متفاوتی باشد. در حالی که دانش‌آموزان باید فهرستی از دوره‌های فعال یا تکمیل‌شده، گواهی‌ها ، امتیازات و اعتبارها داشته باشند. معلمان به یک صفحه اطلاعات در مورد مدرک و فهرست دوره‌های اضافه شده نیاز دارند.

داشبورد

داشبورد یک فضای کاری هم برای دانش‌آموزان و هم برای معلمان است، جایی که پیشرفت دوره را دنبال می‌کنند و بازخورد دریافت می‌کنند. با استفاده از داشبورد، دانش‌آموزان تعداد دوره‌های ثبت‌نام‌شده، تعداد ساعات موجود و غیره را بررسی می‌کنند. در طراحی وبسایت آموزشی معلمان می‌توانند دوره‌های اضافه‌شده، رتبه‌بندی‌ها، ترافیک و درآمدشان را بررسی کنند.

ناوبری آسان

مهمترین و اساسی ترین شکل ناوبری در سایت شما، منوی اصلی موجود در هدر است. این منو باید ساده با تعداد محدودی گزینه باشد. علاوه بر این، فراخوان‌هایی برای پیمایش راحتتر وب‌سایت، مانند «مشاهده برنامه‌ها/دوره‌ها» بگنجانید.

یک ناوبری خوب شبیه به یک  راهنما است. کاربران نمی‌دانند که در مرحله بعد چه کاری انجام دهند، بنابراین مهم است که برخی از گزینه‌ها را به آنها ارائه بدهید. اگر پیمایش وب‌سایت را دشوار ببینند، ممکن است آن را ترک کنند و به دنبال وب‌سایت دیگری بگردند و آنچه را که به دنبال آن هستند آنجا پیدا کنند.

بیشتر بخوانید: ۷ مرحله برای فروش بیشتر در کسب‌و‌کارهای اینترنتی

پیام درست

طراحی وبسایت آموزشی برای رساندن پیام مناسب به بازدیدکنندگان خود ایجاد شده است. مردم باید مطمئن باشند که وب سایت آموزشی شما قابل اعتماد است و انتظارات آنها را به طور کامل برآورده می کند. طراحی وب سایت برای ایجاد بهترین تصویر و برند بسیار مهم است.

نسخه موبایل

این یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم است که نباید نادیده گرفته شود. وب سایت باید یک طراحی واکنش گرا داشته باشد، معلمان، والدین و دانش آموزان باید بتوانند در هر زمان مناسب از سایت در هر دستگاهی که دارند بازدید کنند. پشتیبانی از نسخه موبایل در طراحی وب سایت الزامی است.

چگونه وب سایت آموزشی خود را برجسته کنیم؟

فرآیند طراحی وبسایت آموزشی یک هنر است. برای اینکه یک وب سایت آموزشی را به یک شاهکار تبدیل کنید، باید چند اصل مهم در طراحی را در نظر بگیرید.

 • طراحی وبسایت آموزشی باید ساده ​​باشد:

  بدیهی است که وب سایت های آموزشی باید حاوی اطلاعات جذاب باشند. اما نیازی به استفاده از فونت های سنگین و اضافه کردن دکمه های متعدد به صفحه اصلی نیست. فونت‌های خوانا و رنگ های جذاب انتخاب کنید. اطلاعات را بدون مزاحمت و اشکال ارائه دهید تا کاربران بتوانند به راحتی آنچه را که می خواهند پیدا کنند. وب سایت شما می تواند آموزنده و مفید باشد، اما طراحی ساده ​​به شما کمک می کند تا تجربه کاربری بهتر و رابط کاربری تمیزی را ارائه دهید.

 • به سلسله مراتب اطلاعات وب سایت توجه کنید:

  بهترین طراحی وب سایت آموزشی، طراحی است که به سلسله مراتب اطلاعات وب سایت توجه کند. اگر مؤسسه آموزشی اطلاعات ساختاری برای خود داشته باشد، روند آموزشی ساختارمند و برنامه ریزی شده ای را در پیش خواهد گرفت. هنگام ایجاد یک وب سایت آموزشی، مطمئن شوید که تمام بخش های مهم از صفحه اصلی قابل دسترسی هستند.

 • از مطالب مرتبط و جذاب استفاده کنید:

  وب سایت های آموزشی، بسترهای مناسبی برای ارائه محتوای ویدئویی ، تصویری و صوتی هستند. بسیاری از مردم محتوای بصری را به محتوای متنی و مقالات ترجیح می دهند. راهنماها، آموزش ها و سخنرانی های مفید را برای تعامل با دانش آموزان بارگذاری کنید. علاوه بر این، می توانید از سایت خود به عنوان یک کتابخانه استفاده کنید، جایی که مطالب درسی و فهرست های خواندنی را در اختیار دانش آموزان قرار دهید و حتی از طریق وبینارهای داخلی با آنها ارتباط برقرار کنید. همچنین، ویدیوهای جذابی بسازید که با اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی بازدید بیشتری دریافت کنند.

 • طراحی وبسایت آموزشی باید انعطاف پذیر باشد:

  به عبارت دیگر، وب سایت خود را به روز کنید. روندها به سرعت تغییر می کنند، بنابراین آپدیت و بهینه سازی مداوم ضروری است. باید بدانید کدام طرح برای درگیر نگه داشتن مخاطب بهتر عمل می کند.

 • وب سایت باید دسترسی جهانی برای دانش آموزان داشته باشد 

  از نظر طراحی عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. برای مثال، نسخه‌ انگلیسی نیز علاوه بر زبان فارسی وجود داشته باشد. وب سایت دوزبانه تعداد دانش آموزان و معلمان را افزایش می دهد و دسترسی به بازار آموزش جهانی را فراهم می کند. همچنین می توانید دو راه برای ارائه اطلاعات وب سایت قرار دهید: برای دانشجویان محلی و بین المللی. این کار می تواند به وب سایت مزیت رقابتی در عرصه بین المللی بدهد.

بیشتر بخوانید: ظراحی سایت دوزبانه چه مزایایی دارد؟

طراحی وبسایت آموزشی

نتیجه گیری

هنگام طراحی وبسایت آموزشی یا دانشگاه باید موارد زیادی را در نظر بگیرید، اما اگر قبل از انجام تصمیم‌گیری وقت بگذارید و در مورد هر تصمیمی فکر کنید. دلیل اهمیت طراحی وب سایت  این است که دانش آموزان هنگام تحقیق و جستجو با وب سایت شما شروع می کنند.تنها کاری که باید انجام دهید این است که مانند یک دانش آموز فکر کنید. آنها به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟ چه اطلاعاتی را دوست دارند؟ و آیا واقعاً می توانند به اطلاعاتی که می خواهند و نیاز دارند دسترسی داشته باشند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
20% تخفیف چرم‌کارن
تخفیف‌ مکتب خونه
تخفیف داروخانه‌ اطمینان
تخفیف داروخانه‌ اطمینان
30% تخفیف فیدیبو
پوچ
تخفیف داروخانه‌ اطمینان
20‌تومان تخفیف بدلیجات
تخفیف داروخانه‌ اطمینان
20% تخفیف چرم ایرن
تخفیف‌ مکتب خونه
30% تخفیف فیدیبو
شانس خود را امتحان کنید ! جایزه ببر!

آدرس ایمیل خود را وارد کنید و چرخ را بچرخانید. شانس خود را برای تخفیفات شگفت انگیز امتحان کنید!

Open chat
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمک کنم؟