اهمیت سرعت سایت

گوگل در سال ۲۰۱۰ در این پست به طور صریح، سرعت سایت را یکی از فاکتورهای رتبه بندی معرفی کرد:

today we’re including a new signal in our search ranking algorithms: site speed. Site speed reflects how quickly a website responds to web requests.

امروز ما یک فاکتور جدید در الگوریتم های رتبه بندی جستجوی خود قرار داده ایم: سرعت سایت. سرعت سایت نشان دهنده سرعت پاسخ یک وب سایت به درخواست های وب است.

در آپدیتی که گوگل در سال ۲۰۱۸ انجام داد به طور رسمی اعلام کرد که سرعت سایت از جولای ۲۰۱۸ یکی از فاکتورهای رتبه بندی برای جستجوی موبایل است. البته در ادامه توضیح داد که هدف کاربر از جستجو (Search intent) یک فاکتور بسیار قوی است و یک صفحه کند ولی با محتوای مرتبط همچنان می تواند در صدر نتایج جستجو باشد (منبع)

google-update

رضایت کاربران برای گوگل اولویت بالایی دارد، پس با توجه به این مسئله پس از محتوای مفید و با کیفیت، سرعت سایت از تاثیرگذارترین فاکتورها در جلب رضایت کاربران است، این فاکتور برای گوگل نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . چنانچه نتوانید نیاز کاربر را در کوتاه ترین زمان برطرف نمایید، کاربر حتما سراغ سایت سریع تر که رقیب شما محسوب می شود، خواهد رفت.

بررسی ها نشان داده است که ۴۷ درصد از کاربران فقط ۲ ثانیه برای بارگذاری صفحات صبر می کنند و ۴۰ درصد کاربران پس از ۳ ثانیه انتظار، سایت را ترک خواهند کرد. این موضوع نشان از اهمیت سرعت سایت برای مخاطبان دارد.

اما از کجا متوجه شویم سایتمان به اندازه کافی سریع است یا نه؟

ابزارهایی برای تست سرعت سایت وجود دارند که در ادامه هر یک را معرفی می کنیم. همچنین راهکارهایی که می توانند به افزایش و بهینه سازی سرعت سایت کمک کنند توضیح داده شده است. 

تحقیقات انجام شده در مورد سرعت سایت

طبق تحقیقات انجام شده توسط گوگل، زمان ماندن بازدیدکنندگان در صفحه، در سایت‌های سریع (سایت هایی که در کمتر از ۵ ثانیه بارگذاری می‌شوند) در مقایسه با سایت‌های کند (سایت هایی که بارگذاری آن ها تا ۱۹ ثانیه طول می‌کشد) ۷۰ درصد بیشتر است. از طرف دیگر در سایت‌های سریع، نرخ پرش یا Bounce Rate ، ۳۵ درصد کمتر است.

تأخیر در بارگذاری سایت موجب از دست رفتن کاربران، مشتری و در نتیجه کاهش درآمد می گردد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط شرکت آمازون، در هر ۱۰۰ میلی‌ثانیه (۰٫۱ ثانیه) تأخیر در بارگذاری سایت، ۱٪ کاهش فروش اتفاق می‌افتد.

 نکته مهم دیگر برای گوگل، سرعت سایت جهت ایندکس صفحات توسط ربات های گوگل است. هرچقدر سرعت سایت بیشتر باشد، سرعت بررسی و ایندکس هر صفحه و در نتیجه بررسی صفحات بیشتر خواهد بود. عدم دسترسی گوگل به صفحات داخلی در مدت کوتاه، باعث کاهش رتبه سایت درنتایج گوگل خواهد شد.

گزارشی به نام  Crawl Stats در سرچ کنسول گوگل  وجود دارد که نشان دهنده زمانی است که ربات‌های گوگل برای دانلود صفحات سایت  اختصاص داده اند. هرچه این زمان (برحسب میلی‌ثانیه) کمتر باشد یعنی صفحه‌های جدید یا به روز‌رسانی شده زودتر در نتایج جستجوی گوگل دیده می‌شوند.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که در سایت های بزرگتر، ایندکس صفحات و سرعت سایت اهمیت بیشتری می یابد. به همین دلیل در بخشی از وبمستر گوگل، تعداد صفحات ایندکس شده از سایت و سرعت متوسط بررسی صفحات در روز، قرار داده شده است.

برایان‌دین و اریک‌ون دو عضو Backlinko  از ابزار سنجش سرعت الکسا برای تخمین میانگین سرعت باز شدن سایت استفاده کردند. آن‌ها بین سرعت لود پیج و رنکینگ گوگل رابطه ای یافتند و متوجه شدند دامنه‌هایی که در رتبه‌بندی رنک اول را داشتند، ۱۳% سریع تر از دامنه‌هایی بودند که در رتبه‌بندی در موقعیت صفر جای داشتند. 

نسبت جایگاه در گوگل و سرعت سایت

تست تاثیر سرعت لود بر پوزیشن سایت در گوگل (منبع)

سرعت سایت نه تنها بر سئو سایت تاثیرگذار است، بلکه تاثیر مستقیمی بر نرخ تبدیل دارد. تحقیقاتی که بر روی مشتریان OrangeValley انجام شد، نشان داد که یک ثانیه لود کندتر، ۲۵درصد نرخ تبدیل کمتری به همراه خواهد داشت. دلیل این امر این است که بازدیدکنندگان مانند زمان هایی که در فروشگاه در حال انتظار هستند؛ آستانه صبر مشخصی دارند و در صورت انتظار غیرضروری و معطل شدن، از خرید منصرف می‌شوند. در گراف زیر رابطه بین Page Load بر حسب میلی ثانیه و نرخ تبدیل را مشاهده می‌کنید. (منبع)

تاثیر سرعت سایت بر نرخ تبدیل

ناگفته نماند که سایت Backlinko در آخرین بنچ‌مارک های خود در سال ۲۰۲۰ که بر روی ۱۱٫۸ میلیون نتیجه جستجوی گوگل انجام داد، نتوانست همبستگی خاصی درباره سرعت سایت و جایگاه کسب شده در گوگل بیابد (منبع). همچنین تحقیقات آنها نشان داد که میانگین سرعت بارگذاری صفحات موجود در صفحه اول گوگل، ۱٫۶۵ ثانیه است.

چه عواملی بر سرعت سایت تاثیر می گذارند ؟

هاست یا سرور

یکی از دلایل کاهش رتبه سایت، استفاده از یک IP برای چندین سایت است، که موجب تقسیم منابع و کاهش سرعت می شود. بنابراین پیشنهاد ما استفاده از یک IP  اختصاصی است. نوع سرور و سخت افزار آن نیز از دیگر عوامل موثر در سرعت سایت هستند.

 منابع هاست: میزان منابع سخت افزاری و نرم افزاری اختصاص یافته به هاست

زیرساخت شبکه: میزان پهنای باند اختصاص یافته به سرور برای تامین درخواست ها

پیکربندی سرور: وب سرور مورد استفاده و نحوه پیکربندی سرور برای بهبود سرعت لود سایت ها

موقعیت جغرافیایی سرور: هر قدر فاصله سرور تا بازدیدکننده سایت نزدیک تر باشد سرعت دسترسی بیشتر است.

مشخصات سخت افزاری سرور: میزان قدرت سخت افزاری سرور میزبان برای پردازش سرعت درخواست ها

تم یا قالب سایت

تم های پیچیده سرعت سایت را کاهش می دهند، بهتر است به جای استفاده از قالب پیچیده، تمرکز روی بهبود کیفیت مطالب و ارائه محصولات و خدمات بهتر به مشتری باشد. 

عکس ها

همانطور که قبلا در مقاله سئو تصاویر بیان کردیم، روش های زیادی برای بهینه کردن تصاویر سایت وجود دارد، پس قبل از بارگذاری آن ها روی سایت، بدون افت کیفیت، حجم آن ها را کاهش دهید. حجم تصاویر با سرعت سایت رابطه عکس دارد. 

تبلیغات و آگهی

تبلیغات زیاد در سایت، از دید کاربران مطلوب نیست، همین موضوع می تواند باعث اسپم تلقی شدن سایتتان شود. از طرفی کلیه مواردی که در سایت قرار داده می شود، از جمله تبلیغات بر سرعت سایت تاثیر می گذارد. پس تعداد تبلیغات سایت را مدیریت کنید. گوگل، از الگوریتمی به نام فرد (Google Fred algorithm)، جهت بررسی سایت‌هایی که حجم تبلیغات آن‌ها، با محتوایی که تولید می‌کنند، هیچ تناسبی ندارد، استفاده می کند. 

ویدئو

بهینه کردن ویدئو همانند بهینه کردن عکس های سایت اهمیت دارد، پس حتما قبل از بارگذاری، حجم آن ها را بررسی و کاهش دهید. در مقاله سئو ویدئو نکاتی که برای بهینه کردن ویدئو نیاز است بیان شده است. 

کدها

کدهای  کوتاه و بهینه موجب سرعت بیشتر سایت می شوند. تاحد امکان از استفاده کدهای طولانی Css  و Javascript  پرهیز کنید. همچنین جهت  بهینه‌سازی CSS  از ارجاعات مناسب استفاده نمایید و تعداد فایل‌های CSS را کاهش دهید.  یکی از ابزارهای کاربردی برای تمیزکاری کدهای CSS، CssNano  است. با استفاده این ابزار می‌توانید حجم کدها را تا حد زیادی کاهش داده و سرعت سایت را زیاد کنید.

 

درخواست‌های HTTP

دریافت اطلاعات از سرور، توسط مرورگر با استفاده از HTTP انجام می شود و به معنای درخواست های صورت گرفته بین  کلاینت و میزبان است. هر چقدر تعداد درخواست ها از سرور بیشتر شود، سرعت بارگذاری کمتر خواهد شد. برای کاهش تعداد درخواست ها روش های مختلفی وجود دارد از جمله:  استفاده از CSS Sprite  ، ترکیب فایل های جاوا اسکریپت و CSS، کاهش تعداد افزونه‌هایی که تعداد درخواست‌های سروری آن‌ها زیاد است.

روش دیگر استفاده از فشرده ساز  Gzip است. Gzip  روی سایت نصب می‌شود و قبل از اینکه صفحات سایت یا استایل‌شیت‌ها را برای مرورگر بفرستد، آن‌ها را فشرده می‌کند. امکان کاهش حجم فایل های ارسالی توسط  Gzip تا ۷۰% وجود دارد.

یکی از روش های فعال‌سازی Gzip در وردپرس، که خودتان می‌توانید انجام دهید نصب افزونه WP Super Cache   است. این افزونه علاوه بر اینکه حجم تصاویر سایت را بهینه می‌کند، Gzip  را نیز روی سایتتان فعال می کند. 

افزایش سرعت با استفاده از کَش

استفاده از کش باعث صرفه جویی در دریافت اطلاعات از سرور می شود و دیگر فضایی از Ram  و CPU  سرور جهت دریافت اطلاعات از سرور مشغول نمی شود. در نتیجه سرعت سایت بیشتر خواهد شد. 

ابزارهای سنجش سرعت سایت

به دلیل اهمیت بالای سرعت سایت در سئو و بهینه سازی صفحات، استفاده از ابزارها و سایت‌های آنلاین که سرعت لود را تست و ارزیابی می‌کنند ضروری است. به کمک این ابزارها می‌توانید اطلاعات و راهنمایی های لازم برای بهبود سرعت سایت را دریافت نموده و برای اصلاح آنها اقدام نمایید. این ابزارها شما را در یافتن مواردی مانند تصاویر بزرگ و حجم‌بالا که سرعت سایت را با اختلال روبرو کرده اند، کدهای CSS و جاوااسکریپت نامناسب، تحلیل هدرهای HTTP، صحت بارگذاری عناصر مختلف و غیره همراهی می کنند. در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها پرداخته خواهد شد:

GTmetrix

امتیازدهی سایت GTmetrix  به صورت  A تا F  است. کافیست در این سایت ثبت نام کرده و وضعیت ‌سایت را از هفت موقعیت جغرافیایی مختلف ارزیابی نمایید. نکته جالب این است که امکان انتخاب نوع مرورگر (کروم یا فایرفاکس) و نحوه اتصال (دایال آپ یا اینترنت پرسرعت) نیز وجود دارد. همچنین می توان با مستثنا کردن تبلیغات، تاثیر آن را در سرعت سایت بررسی کرد.

 PageSpeed Insights

بازه امتیازدهی PageSpeed Insights  بین صفر تا صد است. و کسب رتبه ۸۵ به بالا به معنی سرعت خوب سایت می باشد. این ابزار هر صفحه را بر اساس عملکردش در مورد زمان بارگذاری قسمت بالایی صفحه و زمان بارگذاری کل صفحه  بررسی می کند.

PageSpeed Insights

 

WebPageTest

امتیازدهی سایت WebPageTest   از A تا F  و  بر اساس تست‌های مختلف عملکردی، مانند تست‌های  TTFB، فشرده‌سازی، کش کردن و استفاده مؤثر از CDN است. این سایت امکان انتخاب موقعیت‌های جغرافیایی و مرورگرهای بسیار بیشتری همچون مرورگرهای موبایل و مدل‌های مختلف گوشی‌های هوشمند  را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از جمله ویژگی های این سایت می توان به نادیده گرفتن SSL و غیرفعال سازی جاوا اسکریپت، امکان انتخاب گوشی‌ها، کشورها و مرورگرهای مختلف، قابلیت ضبط و نمایش ویدئویی بارگذاری سایت اشاره کرد. 

Yellow Lab Tools

امتیازدهی ابزار تست سرعت Yellow Lab Tools   بر اساس شاخص‌هایی مانند پیکربندی سرور، حجم صفحه، Document Object Model، ایرادات جاوا اسکریپت  و CSS و همچنین تعداد درخواست‌ها، از A تا F  است. 

ابزار DevTools گوگل کروم

   DevTools مرورگر کروم، دیگر ابزار بررسی سرعت سایت است که با استفاده از کلیدهای میانبر زیر به راحتی قابل دسترسی است:

 ویندوزF12  یا  Ctrl + Shift + I

مک : Cmd + Opt + I

برای آگاهی از جزئیات دقیق سرعت بارگذاری و گزارش گیری از مواردی که بارگذاری  آن ها وقت بیشتری می‌گیرد، به زبانه Performance رفته و با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + E تست را آغاز کنید. پس از چند ثانیه با فشردن دکمه Stop می‌توانید گزارش تست را در بخش‌های مختلف این قسمت مشاهده کنید. 

pingdom

pingdom یک شرکت ارائه خدمات مانیتورینگ Uptime و خدمات مدیریت عملکرد وب سایت است. یکی از ابزارهایی که هر وب مستری با آن آشناست، ابزار Pingdom است که درجه عملکرد، زمان لود ، حجم کلی وب سایت و تعداد درخواست‌ها را نشان می‌دهد. با استفاده از این ابزار می‌توانید سرعت صفحات خود را بررسی و تحلیل کنید و مشکلات مربوط به اجرای کند صفحات خود را به سادگی و سهولت تشخیص دهید و آنها را رفع کنید. کار با این ابزار برای کاربران تازه کار نیز ساده است.

ابزار Pingdom

 

Pagelocity

امتیازدهی این ابزار بر اساس عملکرد، وضعیت کدهای سایت و سئوی داخلی آن بین صفر تا صد است. ضمن اینکه توضیحات و روش هایی را برای بهینه سازی هر قسمت ارائه می دهد. با نصب افزونه این ابزار روی کروم، می توان صفحه باز شده را آنالیز کرد. 

YSlow

 این ابزار بر اساس استانداردهای یاهو، وضعیت سایت را بررسی می کند. در واقع سه مرحله برای سنجش عملکرد هر سایت انجام می شود: در مرحله اول تمام مولفه ها از جمله تصاویر،  اسکریپت ها و… را شناسایی می کند و سپس اطلاعات هر مولفه را جمع آوری کرده و نهایتا بر اساس اطلاعات بدست آمده و با توجه به استانداردهای خود، به سایت مورد نظر امتیاز می دهد. 

Sucuri Load Time Tester

 این ابزار جهت سنجش عملکرد سایت ازنقاط جغرافیایی مختلف استفاده می شود. سرعت اتصال و TTFB هر یک از مناطق به همراه نمودار مقایسه‌ای و امتیاز کلی ‌سایت، توسط این ابزار نمایش داده می شود.  

Perftool

 این ابزار به عنوان یک پروژه متن‌باز در GitHub ارائه می‌شود. برای نصب این ابزار نیاز به اطلاعات و دانش فنی در مورد localhost و امور مرتبط با سرورهای محلی است. مزیت PerfTool، امکان اجرای تست بر روی چندین صفحه به صورت هم‌زمان است، بنابراین با توجه به این ‌که با استفاده از Perftool  نیازی به تست جداگانه تک تک صفحات نیست، در مدت زمان بسیار کمتری می‌توان به درک جامع‌تری از عملکرد قسمت‌های مختلف سایت دست پیدا کرد.

   

افزونه های گوگل کروم برای سنجش سرعت سایت

افزونه یا Extension در مرورگرها، ابزارهایی هستند که قابلیت های مورد نظر شما را به مرورگر اضافه می کنند. برای اضافه کردن افزونه به بخش وب استور کروم بروید و افزونه مورد نظر خود را جستجو و از طریق گزینه Add to Chrome آن را نصب نمایید. برخی از افزونه های کاربردی گوگل کروم برای تست سرعت سایت در ادامه معرفی شده‌اند:

 Page Load Time

app.telemetry Page Speed Monitor

Performance-Analyser

LoadFocus Load Testing

منبع:

https://www.poonehmedia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Open chat
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمک کنم؟