اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار از جمله اصطلاحاتی است که طی سال‌های اخیر در کشور ما نیز مانند سایر نقاط جهان، فراگیر شده و شنیده می‌شود.

با وجودی که اینفلوئنسر مارکتینگ به یک رسانه یا یک پلتفرم مشخص محدود نیست، اما بسیاری از مردم این مفهوم را بیشتر در فضای شبکه های اجتماعی می‌شناسند و به کار می‌برند.

جالب اینجاست که حتی در میان انواع ابزارهای اجتماعی دیجیتال هم این مفهوم در کشور ما بیشتر با اینستاگرام عجین شده و مثلاً کمتر اصطلاحِ اینفلوئنسر تلگرام یا وبلاگ نویس اینفلوئنسر را می‌شنویم و می‌خوانیم.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه به کسب‌وکارها کمک می‌کند؟ | پرمون طرح

تعریف اینفلوئنسر چیست و به چه کسی اینفلوئنسر می‌گویند؟

فعل Influence به معنای تأثیرگذاری است و طبیعتاً ساده‌ترین معادل واژه‌ی Influencer، تأثیرگذار است.

هر کس بتواند روی تصمیم و رفتار فرد دیگری تأثیر بگذارد، اینفلوئنسر محسوب می‌شود.

البته طبیعی است که وقتی در مقیاس تجاری و در فضای کسب و کار اصطلاح اینفلوئنسر را به کار می‌بریم، به کسانی توجه داریم که می‌توانند بر روی تصمیم و رفتارِ تعداد افراد بیشتری تأثیر بگذارند.

منظور از اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از زیرمجموعه‌های ارتباطات بازاریابی یا Marketing Communications است.

در این شیوه، کسب و کارها می‌کوشند افرادی را بیابیند که بر تصمیم و رفتار مشتریانشان تأثیر می‌گذارند.

سپس به کمک آنها اطلاعات محصول خود یا هر نوع پیام دیگر را که می‌تواند منجر به رفتارهای مطلوب (مثلاً‌ خرید محصول یا ترویج یک رفتار فرهنگی) شود برای مخاطبان واقعی خود ارسال می‌کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ، پدیده‌ی تازه‌ای نیست.

اگر در دوران دبستان، مدیر مدرسه‌تان احساس کرده که شما از معلم ورزش حرف‌شنوی بیشتری دارید و او را به کلاس‌تان فرستاده تا در مورد رعایت نظم برایتان صحبت کند، در همان مقطع اینفلوئنسر مارکتینگ را (برای تبلیغ یک رفتار) تجربه کرده‌اید.

بازاریابی توسط افراد تأثیرگذار در مجموعه‌ی روش‌های بازاریابی برونگرا قرار می‌گیرد. چون این کسب و کار است که گفتگو با مخاطب و مشتری بالقوه را آغاز می‌کند.

اگر قصد دارید یک تعریف علمی از اینفلوئنسر در فضای Influencer Marketing داشته باشید، تعریف براون و فیورلا می‌تواند مفید باشد

Influencer فردی حقیقی یا حقوقی است که کسب و کار به چشم مشتری به او نگاه نمی‌کند؛ بلکه از او می‌خواهد در مورد برند یا محصولش، محتوا تولید کند یا آن را مستقیماً به مخاطبان خود توصیه کند و در مقابل، به نوعی این تأثیرگذاری را جبران می‌کند.

مکانیزم جبران، می‌تواند بسیار متنوع باشد. موارد زیر برخی از رایج‌ترین روش‌های جبران در کاربردهای روزمره‌ی Influencer Marketing هستند:

  اینفلوئنسر در ازاء تلاش برای تأثیرگذاری بر رفتار مخاطبان خود، پول مشخصی دریافت می‌کند.

  مدیران برند یا کسب و کار، متقابلاً همین کار را برای اینفلوئنسر انجام می‌دهند (مثلاً دو سخنران فعال در حوزه‌ی آموزش، یکدیگر را تبلیغ می‌کنند).

  اینفلوئنسر برای مدت مشخصی می‌تواند از محصولات و خدماتِ کسب و کار، با تخفیف یا به صورت رایگان استفاده کند (هتلِ من را تبلیغ کن؛ لازم نیست هزینه‌ی اقامتت را بپردازی).

  اینفلوئنسر در ازاء فروشی که ایجاد می‌کند کمیسیون (درصدی از فروش) را دریافت می‌کند.

چرا کسب و کار شما، نیاز به اینفلوئنسر مارکتینگ دارد؟

برای هر کسب و کاری و برای جذب مشتریان، باید با افراد، یک ارتباط ایجاد کنید، یعنی باید با درگیر کردن احساسات، انگیزه‌ای برای خرید ایجاد کنید. در دنیای امروز که اطراف ما پر شده است از بیلبورد ها و تبلیغات تلویزیونی و … کمترین کسی تحت تأثیر آن‌ها قرار می‌گیرد. حالا اگر این تبلیغات گسترده با اینفلوئنسر مارکتینگ همراه باشد، تأثیر آن چند برابر خواهد بود. زیرا افراد، پیشنهادات کسانی را که به آن‌ها علاقه دارند، خیلی زودتر می‌پذیرند و وقتی یک فرد تأثیر گذار، پیشنهادی درباره کالا یا خدمات شما، ارائه می دهد، دنبال کنندگان، به این پیشنهاد، نظر مثبت نشان می دهدو امکان اینکه تبدیل به مشتری و یا مشتری وفادار شوند، بسیار بیشتر خواهد بود، پس برای اینکه فرصت از دست نرود باید بهترین اینفلوئنسر ها را در حوزه فعالیت خود شناسایی کنید و قبل از اینکه رقیبان، با آن‌ها قرار داد ببندند، شما با ایشان، همکاری را شروع نمایید.

مراحل پیاده‌سازی بازاریابی تأثیر گذار چیست؟

برای راه اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، باید چند نکته را در نظر بگیرید و بر اساس مراحل مشخص پیش برویدinfluencer-marketing-3 اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار چگونه انجام می‌شود؟

– باید اینفلوئنسر یا اینفلوئنسر‌هایی را پیدا کنید که قدرت قابل توجهی بر دنبال کنندگان خود دارند و همچنین حوزه فعالیت آن‌ها با محصول شما مرتبط باشد، البته لزوم صد در صدی در این باره وجود ندارد، یعنی می‌توانید هر اینفلوئسری که دلتان می‌خواهد را انتخاب کنید ولی برای اینکه پرسونالیتی برند خود را حفظ کنید و تأثیر بهتری ببینید، توصیه می‌کنیم با اینفلوئنسر‌های با فعالیت مرتبط، همکاری کنید.

– در مرحله بعد یک کمپین بازاریابی با اینفلوئنسر‌هایی که پیدا کرده اید، فراهم کنید.

– وقتی اینفلوئنسر با شما همکاری کرده و محصول شما را به دنبال کنندگان خود، معرفی کرد، دنبال کنندگان محصول شما را شناخته‌اند ولی برای اینکه نام محصول شما در کنار نام اینفلوئنسر در ذهن دنبال کنندگان باقی بماند، باید برای بار دوم یا دفعه‌های بعدی هم، با اینفلوئنسر، همکاری کرده و کمپین را پیش ببرید.

– اگر بازاریابی تأثیر گذاری که انجام داده‌اید باعث بوجود آمدن مشتریان بالفعل و بالقوه شده است، باید با برنامه‌ریزی هدفمند، این مشتریان را تبدیل به مشتریان وفادار کرده و تعداد دنبال کنندگان بیشتری بدست بیاورید.

منبع:https://motamem.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Open chat
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمک کنم؟