اگر قصد دارید که از تصاویر سایت خود بهترین نتیجه را برای سئو کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم آموزش بهینه سازی تصاویر سایت برای سئو را تا انتها بخوانید.

آیا تاکنون وارد یک سایت اینترنتی شده‌اید که هیچگونه تصویری در آن وجود ندارد؟ چه حسی در آن زمان به شما دست می‌دهد؟ یک سایت بدون تصویر درست مشابه یک خانه متروکه است که اثری از فعالیت و زندگی در آن دیده نمی‌شودلو.

تصاویر در سایت نه تنها حکم زیباسازی دارند و می‌توانند سریع‌ترین مفاهیم و پیام‌ها را منتقل کنند، بلکه بطور مستقیم بر سئو یک سایت تاثیر می‌گذارند. در این مطلب قصد داریم به آموزش بهینه سازی تصاویر سایت برای سئو بپردازیم تا اهمیت سئو تصاویر برای شما بهتر مشخص شود و بهترین روش‌ها برای بهینه سازی تصاویر را به شما می آموزیم.

چرا از تصاویر بهینه استفاده کنیم؟

در مطلب قبل به صورت کامل بهینه سازی منو سایت برای سئو را توضیح دادیم. اما چرا تصاویر را بهینه سازی کنیم؟

تصاویر عناصر لازم و ضروری هر سایتی هستند که طراحان و صاحبان سایت‌ها از آن برای زیباسازی و هدایت کاربران استفاده می‌کنند. این عناصر اگرچه از دید بسیاری از سایت‌ها بی اهمیت به نظر می‌رسند اما از جمله مهم‌ترین عناصری هستند که می‌توانند به طور مستقیم بر سئو یک سایت تاثیر بگذارند.

هرچند مشابه تمام محتواهایی که برای یک سایت استفاده می‌شود، چنانچه تصاویر بهینه نشده باشند، نه تنها در سئو نتیجه مثبت نخواهند داشت، بلکه می‌توانند نتایج بدی برای یک سایت بوجود بیاورند.

تصاویر منحصر به فرد، با کیفیت بالا و ابعاد و حجم مناسب که دارای ویژگی alt هستند می‌توانند می‌توانند در موفقیت سئو بسیار موثر باشند. از جمله دیگر دلایل مهم برای بهینه سازی تصاویر سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جذب کاربران

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که تصاویر می‌توانند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به محتواهای متنی داشته باشند و همین مساله باعث می‌شود که آنها به محتواهای سایت بیشتر توجه کنند. طبق همین مطالعات محتواهای تصویری ۶۰۰۰۰ بار سریع‌تر از محتواهای متنی کاربران را به خود جذب می‌کنند. حتی اشتراک‌گذاری تصاویر در شبکه‌های اجتماعی ۱۵۰ درصد بیشتر از اشتراک‌گذاری محتواهای متنی است. به همین دلیل پست‌هایی که دارای تصاویر جذاب و بهینه هستند ۲٫۳ برابر کاربران بیشتری را جذب خواهند کرد.

کاهش سرعت لود سایت

هنگامی که تصاویر زیادی بر روی سایت وجود داشته باشد، مرورگر مجبور می‌شود زمان زیادی را برای لود کردن آنها صرف کند و همین مساله باعث می‌شود کاربران مدت زمان زیادی را منتظر بمانند. برای جلوگیری از این مشکل و کاهش سرعت لود سایت لازم است تصاویر سایت بهینه شوند. اگر حجم و سایز تصاویر را بدون افت کیفیت آنها، کاهش دهید سرعت لود سایت شما بهتر خواهد شد.

سرعت لود کم، باعث می‌شود کاربران سایت شما را ترک کنند و میزان بانس ریت سایت افزایش پیدا کند. طبق آخرین الگوریتم‌های گوگل سرعت سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو سایت است که تصاویر نقش مهمی در آن دارند. تصاویر خوب و بهینه می‌توانند باعث بهبود تجربه کاربری از سایت شما شوند. رضایت کاربران مهمترین ملاک و معیار گوگل برای رتبه دهی به یک سایت است.

فرصت نمایش در جستجو تصاویر گوگل

اگر تصاویر سئو شده و بهینه‌ای را در محتواهای خود به کار ببرید، شانس شما برای دیده شدن در جستجو تصاویر بسیار بالا خواهد رفت. ممکن است کاربران زیادی از طریق بخش تصاویر گوگل به سایت شما برسند. همین مساله تعداد کلیک و همینطور CTR سایت شما را افزایش دهد. دیده شدن تصاویر سایت شما در گوگل باعث افزایش آمار بازدید خواهد شد.

با توجه به دلایل مهمی که برای بهینه سازی تصاویر سایت ارائه کردیم، وقت آن رسیده است که به بررسی اصول سئو تصاویر بپردازیم. در ادامه به چند راهکار مهم برای بهینه سازی تصاویر اشاره می‌کنیم.

حجم و ابعاد تصویر را تغییر دهید

اولین گام برای بهینه سازی تصاویر سایت، تغییر حجم و ابعاد تصاویر است. در بهینه سازی تصاویر علاوه بر طول و عرض تصویر، باید به حجم آن نیز توجه کنید. حجم تصویر میزان فضایی است که یک فایل برای ذخیره‌سازی به آن نیاز دارد. تصاویری که دارای رزولوشن بسیار بالا و ابعاد بزرگ هستند (اغلب با دوربین‌های حرفه‌ای گرفته می‌شوند) می‌توانند سرعت لود سایت را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند.

این تصاویر برای چاپ بسیار مناسب هستند، هرچند پیش از قرار گرفتن روی سایت لازم است بهینه شوند. این بهینه سازی باید به شکلی انجام شود که کیفیت و رزولوشن تصویر حفظ شود. برای کاهش حجم و ابعاد تصاویر روش‌ها بسیار مناسبی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بهترین فرمت را برای تصاویر انتخاب کنید

فرمت تصاویر روی بهینه‌سازی آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. بهترین فرمت برای تصاویری که رنگ‌های زیادی دارند فرمت JPEG و برای تصاویری که ساده‌تر هستند، فرمت PNG است. نکات زیر را همیشه بخاطر داشته باشید:

  1. برای تصاویر تبلیغاتی فرمت JPEG بهترین انتخاب است. چرا که می‌توانید تصاویر با کیفیت بالا و سایز کوچک را با این فرمت روی سایت قرار دهید.
  2. هرگز از فرمت GIFs برای تصاویر بزرگ محصولات استفاده نکنید. این فرمت باعث افزایش سایز فایل تصاویر و در نتیجه کاهش سرعت لود سایت می‌شود. از این فرمت برای تصاویر بند انگشتی و متحرک استفاده کنید.
  3. فرمت PNG را می‌توانید به جای هر دو فرمت JPEG , GIF استفاده کنید. اما حتما نکات بالا را در کاهش حجم آن رعایت کنید. اگر تمایل دارید فرمت تصاویر محصولات خود را روی PNG قرار دهید، فرمت PNG-8 گزینه‌ی بهتری نسبت به PNG-24 است.

نرخ فشرده‌سازی مناسبی برای تصاویر انتخاب کنید

فشرده‌سازی تصاویر یکی دیگر از کارهایی است که برای بهینه‌سازی آنها می‌توان انجام داد. هرچند اگر تصاویر را بیش از حد بهینه کنید، سایز فایل کوچک می‌شود اما کیفیت تصویر بسیار پایین خواهد بود. از طرف دیگر اگر تصاویر را کم فشرده کنید ممکن است کیفیت بالاتری داشته باشند، اما حجم بالای آن به سرعت سایت لطمه می‌زند. به همین دلیل باید یک نرخ فشرده‌سازی مناسب را انتخاب کنید.

فوتوشاپ یکی از قدرتمندترین ابزارها برای بهینه سازی تصاویر سایت است. با این ابزار می‌توانید به وسیله گزینه Save for the Web تصاویر را با حفظ کیفیت برای صفحات وب بهینه سازی کنید. برای این کار کافیست تصویر خود را در فوتوشاپ باز کنید و با زدن کلید میانبر ctr+shift+alt+S صفحه‌ای برای شما باز خواهد شد که می‌توانید فرمت، حجم و سایز تصاویر خود را انتخاب کنید. پس از ذخیره سازی تغییرات اعمال شده، تصویر شما آماده آپلود بر روی سایت خواهد بود.

هرچند فوتوشاپ ابزار بسیار کاملی است و به همین دلیل رابط کاربری پیچیده و حجم نسبتا بالایی دارد. ابزارهای مفید دیگری برای فشرده‌سازی تصاویر وجود دارد که در زیر فهرستی از آن

ابزارهای فشرده‌سازی تصاویر

ابزارهای زیادی در حال حاضر برای فشرده‌سازی تصاویر وجود دارند که شما می‌توانید به سادگی از آنها استفاده کنید. از جمله می‌توانیم به JPEG Optimizer، Pixlr، ImageOptim، TinyPNG و Gimp اشاره کنیم. همانطور که اشاره کردیم همواره مراقب باشید که فایل فشرده‌سازی شده، همچنان کیفیت مناسبی برای نمایش در سایت داشته باشد.

بهینه سازی تصاویر سایت

بسیاری از سایت‌ها از پلاگین وردرپس Imagify برای فشرده‌سازی تصاویر استفاده می‌کنند. برای آزمایش تصاویر بهینه‌شده می‌توانید از سایت‌هایی مانند GTMetrix و Pingdom استفاده کنید.

از تصاویر منحصر به فرد استفاده کنید

تصاویر سایت شما باید متناسب با محتوای آن باشد و پیام مورد نظر شما را به مخاطب منتشر کند. کاربران با مشاهده‌ی تصاویر باکیفیت، علاقه مند می‌شوند که محتوا سایت شما را بخوانند و در سایت باقی بمانند. از این رو استفاده از تصاویر تکراری که به محتوا مربوط نیست و از سایت‌های دیگر گرفته شده است می‌تواند نتایج منفی در سئو سایت داشته باشد.

بنابراین سعی کنید با توجه به محتوا سایت خود، تصاویر منحصر به فرد تولید کنید. اگر قرار است محصول خاصی را منتشر کنید، بهتر است تصاویر آن توسط خود شما آماده و بهینه سازی شود. برای محتواهای آموزشی هم می‌توانید به آسانی تصاویری مناسب و هدفمند تهیه کنید.

استفاده از نمودار و چارت‌هایی که داده‌ها و آمار دقیقی را نشان می‌دهند (در صورتیکه توسط خود شما تهیه شده باشند) و کپی نباشد نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت. دقت کنید که استفاده از تصاویر کپی، تاثیرگذاری مطلب شما را کاهش می‌دهند. تصاویر شما باید با کیفیت باشند و در صورت اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی کاربرانی را به سایت شما جذب کنند.

نام تصاویر را تصحیح کنید

قبل از آپلود کردن تصاویر در سایت خود حتما نام آنها را تغییر دهید. نام تصاویر باید دقیقا مرتبط با محتوایی باشد که تصویر برای آن آپلود می‌شود. سعی کنید کلمه کلیدی مطلب خود را در ابتدای نام تصویر بیاورید. از آوردن کلمات بی ربط و اعداد اضافی، آندرلاین و علائم نگارشی مختلف در نام تصویر خودداری کنید. دقت کنید نام تصویر به طور مستقیم در لینک تصویر آورده می‌شود. نام هر تصویر باید مرتبط با هدف آن تصویر باشد و تا جای ممکن تکراری نباشد. همچنین نام تصویر باید مفهوم مورد هدف شما را به کاربران و موتورهای جستجو انتقال دهد.

نام تصویر به طور مستقیم بر میزان جستجو تصاویر در گوگل تاثیر خواهد گذاشت و می‌تواند بر دیده شدن سایت شما و نرخ کلیک آن تاثیر بگذارد. اگر پیوندهای یکتا و URL های سایت شما انگلیسی هستند، بهتر است نام تصاویر را هم انگلیسی بگذارید و در صورتی‌که آدرس‌های سایت شما فارسی هستند بهتر است نام تصاویر هم فارسی نوشته شود.

از alt-tag استفاده کنید

تگ alt یکی از تاثیرگذارترین تگ‌ها در سئو تصاویر است. این تگ به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تصاویر را بهتر ایندکس کنند. زمانی که تصویر مورد نظر به هر دلیلی در سایت لود نشود، متن جایگزین (تگ alt) تصویر نمایش داده می‌شود و موتورهای جستجو با کمک آن وجود و محتوای تصویر را تشخیص می‌دهند. این تگ در تنظیمات افزونه یواست سئو با نام متن جایگزین شناخته می‌شود.

بهینه سازی تصاویر سایت

بهتر است محتوا قرار گرفته در متن جایگزین شامل کلمات کلیدی هدف باشد تا در سئو نتیجه بهتری داشته باشد. دقت داشته باشید که تگ alt تصاویر نباید تکراری باشد. متناسب با تصویر خود سعی کنید متن جایگزین مناسب قرار دهید که حاوی کلمه کلیدی مورد نظر شما باشد. برخی نکات به روز در انتخاب متن جایگزین تصویر را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  1. مطمئن شوید که متن جایگزین یا alt text شما تصویر شما را به طور اختصاصی توصیف می‌کند.
  2. متن‌های جایگزین کوتاه انتخاب کنید
  3. تلاش کنید که کلمه کلیدی اصلی خود را در متن جایگزین استفاده کنید
  4. از کلماتی مانند «عکسی از» یا «تصویری از» در ابتدا متن جایگزین استفاده نکنید
  5. از تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در متن جایگزین خودداری کنید

از استراکچر دیتا استفاده کنید

استفاده از استراکچر دیتا برای تصاویر می‌تواند به سئو سایت کمک کند. اضافه کردن استراکچر دیتا باعث می‌شود که تصاویر سایت شما به صورت نتایج rich نمایش داده شوند. شما می‌توانید از استراکچر دیتاها برای تصاویر محصولات، ویدیوها و حتی دستورالعمل‌ها استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با استراکچر دیتا می‌توانید مطلب دیگر ما را مشاهده کنید.

نقشه سایت خود را تکمیل کنید

نقشه سایت فایلی است که تمام صفحات و آدرس‌های سایت شما را در خود جای داده است. این فایل به موتورهای جستجو می‌گوید که سایت شما چه محتواها و صفحاتی دارد. در واقع این فایل نقشه‌ای است که موتورهای جستجو را به بخش‌های مختلف سایت هدایت می‌کند و مسیرهای مختلف سایت را به ربات‌های موتورهای جستجو نشان می‌دهد.

بهینه سازی تصاویر سایت

محتواهای تصویری، ویدیوها و همه صفحات سایت می‌توانند در سایت مپ قرار بگیرند. برای مثال نقشه سایت تصاویر شامل عنوان تصاویر، توضیحات تصویر یا description، آدرس تصویر، کپشن و اطلاعات کامل‌تر از تصاویر است. سعی کنید نقشه سایت خود را تکمیل کنید و کل تصاویر را در آن قرار دهید تا موتورهای جستجو بتوانند تصاویر سایت را راحت‌تر ایندکس کنند و در نتایج جستجو نشان دهند.

اگر سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده می‌کنید، سایت مپ یواست سئو می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد. این سایت مپ به طور اتوماتیک تمام محتواهای سایت شما را در بهینه می‌کند. یواست سئو بطور اتوماتیک سایت مپ سایت را به روز می‌کند و محتواها، تصاویر، صفحات و آدرس‌های جدید سایت را به آن اضافه می‌کند.

نتیجه گیری

سئو تصاویر، مبحث بسیار گسترده‌ای است. اما انجام برخی دستوالعمل‌های ساده که در این مطلب از آنها نام برده شد، می‌تواند اولین و مهمترین قدم برای بهبود سئو سایت باشد. کافیست تصاویر سایت خود را قبل از آپلود در سایت از نظر منحصر به فرد بودن ، ابعاد، حجم و کیفیت بررسی کنید.

این کار فقط یک بار وقت شما را می‌گیرد. اما نتایج آن تا مدت‌ها برای سایت ماندگار خواهد بود. تصاویر باکیفیت کاربران را مشتاق و علاقمند نگه می‌دارند و به حضوربیشتر شما در موتورهای جستجو نیز کمک می‌کنند. بنابراین بهینه سازی تصاویر سایت را جدی بگیرید.

منبع:https://betterstudio.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Open chat
به کمک نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمک کنم؟